Wizyta adaptacyjna u dentysty
Celem wizyt adaptacyjnych jest przygotowanie dzieci do wizyt u stomatologa. Mały pacjent poznaje pomieszczenie, personel, nabiera zaufania. Wizyta ma formę zabawy, w jej trakcie NIE przeprowadza się żadnej procedury medycznej. Higienistka przeprowadza szereg aktywności, które w formie zabawy pomagają dziecku oswoić się z gabinetem oraz używanym sprzętem.
Maskotka smoka, która jest modelem edukacyjnym pomaga w prowadzeniu wizyty adaptacyjnej. Poza tym wykorzystywanych jest wiele rekwizytów specjalnie przygotowanych z myślą o małych pacjentach. W czasie wizyty adaptacyjnej dziecko bawi się w dentystę zestawem Play-Doh, używa specjalnej szczoteczki elektrycznej dla dzieci, która gra podczas szczotkowania. Poznaje różne elementy używane podczas zabiegów stomatologicznych np. ssak-siorbek, znieczulenie-magiczna różdżka, wiertło i trubina to bzyczek.
Dodatkowo myjemy zęby u smoka lub na modelu diagnostycznym – bawimy się szczotkami, bawimy się irygatorem, dmuchawką. Korzystamy z fotela stomatologicznego i jego możliwości góra, dół, oparcie. Malujemy i rysujemy w klimacie związanym z dentystą. Wykorzystujemy multimedia i tematyczne aplikacje. Atrakcji jest dużo i dziecko poznaje na każdej wizycie tylko część z nich. Wizyta adaptacyjna ma wzbudzić u dziecka ciekawość, chęć przyjścia na kolejną wizytę i kojarzyć się z miłym doświadczeniem. Dlatego nie powinna trwać zbyt długo od 10 do maksymalnie 20 minut.
Zasady wizyt adaptacyjnych w KLONKO-DENT
- Wizyty adaptacyjne przeprowadza higienistka stomatologiczna
- Wizyta trwa od 10 do 20 minut maksymalnie.
- Koszt wizyty adaptacyjnej 100 zł
- Na wizycie przeprowadzane są kolejne etapy adaptacyjne
- Wizyt adaptacyjnych może być kilka, a może być tylko jedna. Wszystko uwarunkowane jest od dziecka. Jeśli dziecko jest już oswojone z gabinetem, czuje się tutaj pewnie bezpiecznie można podjąć próbę leczenia.
- Na wizytach adaptacyjnych NIE przeprowadza się żadnych procedur medycznych.
- Rodzice zapoznają się z programem wizyt adaptacyjnych, podpisują zgdę na wzięcie udziału przez ich dziecko w wizycie adaptacyjnej. Mogą również włączyć się aktywnie, do zabawy.
- Rodzice muszą mieć świadomość, że wizyty adaptacyjne nie dają pewności, że dziecko będzie współpracowało w trakcie leczenia. Mają jedynie na celu próbę pomocy rodzicom w przygotowaniu dziecka do wizyty u stomatologa.
- Wizyta kończy się pożegnaniem, dziecko otrzymuje symboliczną nagrodę niespodziankę i obiecuje jeszcze odwiedzić gabinet.
- Po zakończeniu wizyty lub kilku wizyt adaptacyjnych dziecko może korzystać z leczenia stomatologicznego w dowolnym gabinecie – program nie zoobowiązuje rodziców do leczenia dziecka w Klonko-Dent
Dla kogo jest wizyta adaptacyjna?
Czy wizyta adaptacyjna jest ważna i potrzebna?
Spotykamy się z dorosłymi pacjentami, którzy nadal odczuwają lęk przed wizytą u dentysty. Często źródłem obaw, strachu a czasem silnej dentofobii są przykre doświadczenia z przeszłości. Pragniemy, aby nasze dzieci nie miały złych doświadczeń związanych z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Współczesna stomatologia daje możliwości, aby wizyta pacjenta była bezbolesna, miła i przyjemna. Często słyszymy od naszych pacjentów, że nigdy nie spodziewali się że wizyta u dentysty może być przyjemna a nawet relaksująca. Wizyta adaptacyjna jest więc bardzo ważna i potrzebna.
Kiedy przyprowadzić dziecko na wizytę adaptacyjną?
Zalecamy rodzicom, aby pierwsza wizyta dziecka u dentysty była właśnie wizytą adaptacyjną. Często dziecko trafia do dentysty z bólem, zupełnie nie przygotowane do wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wystraszone, boi się, płacze, nie chce współpracować z lekarzem. Takie leczenie może zakończyć się niepowodzeniem. Zachęcamy rodziców, aby przyprowadzali dzieci na wizyty adaptacyjne wcześniej. Nie należy czekać z wizytą u dentysty, aż zacznie boleć ząb. Dziecko wcześniej pozna gabinet, będzie wiedziało co może go tam spotkać. Napewno będzie mu łatwiej, a wizyta będzie mniej stresująca zarówno dla dziecka jak i rodzica.
Jak mam przygotować dziecko do takiej wizyty?
Zachęcamy rodziców, aby dziecko było wypoczęte. Dlatego też wizyty adaptacyjne są przewidziane w soboty. Dziecko nie jest zmęczone po kilku godzinach w przedszkolu czy szkole.
Czy wizyta adaptacyjna przekona moje dziecko?
Ile wizyt adaptacyjnych potrzebuje moje dziecko?
Trudno przewidzieć ile wizyt adaptacyjnych będzie potrzebnych dla konkretnego dziecka. Każde dziecko jest indywidualnością i wymaga indywidualnego podejścia. Może więc zakończyć się na pierwszej i jedynej wizycie, a może być potrzba większej ilości wizyt.
Czy wizyta adaptacyjna może trwać dłużej?
Wizyta adaptacyjna nie może trwać dłużej niż 20 minut. Dziecko nie może się znudzić, zniecierpliwić. Dłuższy czas wizyty nie wpływa pozytywnie na pożądany efekt i cel wizyty adaptacyjnej. Dziecko powinno zakończyć wizytę z lekkim niedosytem, zaciekawieniem, chęcią ponownego przyjścia.